Piątek, 29.03.2024, 01:47Witamy serdecznie! Гость | RSS

„Spotkania Teatrów“

Dwa polskie spektakle obejrzeli widzowie w Tbilisi w ramach polsko – gruzińskiego projektu „Spotkania Teatrów" realizowanego przez Polską Szkołę Sobotnią im. Królowej Jadwigi w Tbilisi i Stowarzyszenie „Teatralna Chata" z Polski. Projekt wsparła Ambasada RP w Tbilisi.

W piątek, 9 września 2011 roku widzowie obejrzeli część II „Dziadów" Adama Mickiewicza - najnowszy spektakl w wykonaniu studentów Studia Teatralnego. W spektaklu wykorzystano tradycyjne pieśni polskie, ukraińskie, litewskie. Formuła całości oparta była na konwencji święta słowiańskiego obchodzenia Dziadów, czyli przyzywania duchów zmarłych, częstowania ich jedzeniem, rozmawiania z nimi.

- Celem naszej pracy była konfrontacja z rytuałem, świętem, mitem. Próbujemy ożywić to co przeszłe, minione, próbujemy zderzyć nasze doświadczenia z przeszłymi – podkreślił reżyser spektaklu Tomasz Zadróżny.

W sobotę, 10 września w siedzibie Polskiej Szkoły Sobotniej wystawiono spektakl „Roberto Zucco" na podstawie dramatu Bernarda – Marie Koltesa. Jak podkreślają autorzy, pomysł sięgnięcia po współczesny tekst wziął się z potrzeby opowiedzenia o rzeczywistości, w której żyje dziś młodzież.

W dramacie poruszane były, takie tematy jak przemoc i obojętność wobec niej, samotność i tęsknota za miłością, nocne życie dużego miasta. Spektakl wcześniej był prezentowany w Warszawie, Petersburgu, i w Ciechanowie na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Dionizje", gdzie otrzymał główną nagrodę Grand Prix - 2011.

Oprócz wieczorów teatralnych w ramach projektu „Spotkania teatrów” grupa artystyczna z Polski podzieliła się wiedzą i metodami pracy z Kołem Teatralnym „Melpomena”, działającym przy Polskiej Szkole Sobotniej w Tbilisi. Celem projektu jest spotkanie młodzieży na płaszczyźnie sztuki, poznanie innych kultur, przybliżenie wiedzy o Polsce. W drugim etapie projektu zaplanowano gościnne występy grupy z Gruzji w Polsce.

Link: http://www.tbilisi.polemb.net/?document=38
Kategoria: WYDARZENIA | Dodał: Polska (16.03.2012)
Wyświetleń: 320 | Rating: 0.0/0