Środa, 24.04.2024, 09:04Witamy serdecznie! Гость | RSS

„Pamiętamy naszych przodków”

W Dniu Wszystkich Świętych, 1 listopada uroczyście uczniowie Polskiej Szkoły w Tbilisi im. Królowej Jadwigi zapalili znicze na grobach Polaków żyjących w Tbilisi na przełomie XIX i XX wieku.

Uroczystość była jednocześnie podsumowaniem projektu „Pamiętamy naszych przodków”, w ramach którego uczniowie polskiej szkoły przez ostatnie miesiące porządkowali polskie groby na cmentarzu KUKIA w Tbilisi.

Polskie groby były bardzo zaniedbane, ale dzięki zaangażowaniu młodzieży z polskiej szkoły, wolontariuszy z Polski oraz Polaków żyjących w Tbilisi udało się uporządkować około 30 nagrobków z przełomu XIX i początku XX wieku. Pochowani są w nich przede wszystkim ludzie walczący o wolność Polski, zesłani na Kaukaz przez władze rosyjskie, ale też inżynierowie, artyści.

W ramach projektu uczniowie wystawili 30 października spektakl poświęcony swoim bliskim zmarłym, którzy mieli korzenie polskie. Przybyłych przywitała Anna Radecka, sekretarz Stacji Naukowej Uniwersytetu Warszawskiego w Tbilisi, współautorka projektu „Pamiętamy polskich przodków”. Obecna na uroczystości Ambasador RP w Gruzji Urszula Doroszewska mówiła o polskich tradycjach związanych ze świętem Wszystkich Świętych i Dniem Zmarłych.

Uczestnicy spektaklu mieli okazję obejrzeć wystawę zdjęć polskich grobów dokumentującą prace prowadzone na cmentarzu KUKIA w Tbilisi. Planowane jest również wydanie katalogu z wystawy.

Polska Szkoła w Tbilisi jest organizacją polonijną, uczy się w niej 180 dzieci, w większości są to osoby z polskimi korzeniami. Placówka ta nie tylko uczy języka, ale też poznaje młodych ludzi z kulturą i tradycjami polskimi. Projekt „Pamiętamy naszych przodków” jest finansowany ze środków Ambasady RP w Gruzji.

W 2002 roku Polska Szkoła wraz z Ambasadą Polską odnalazła i uporządkowała grób Dagny Przybyszewskiej, norweskiej muzy artystów z końca XIX w. Wmurowano również tablice pamiątkową na ścianie domu, w którym tragicznie zginęła Dagna Przybyszewska, żona polskiego pisarza Stanisława Przybyszewskiego.

Link: http://www.tbilisi.polemb.net/?document=38
Kategoria: WYDARZENIA | Dodał: Polska (16.03.2012)
Wyświetleń: 326 | Komentarze: 1 | Rating: 0.0/0