Piątek, 29.03.2024, 12:09Witamy serdecznie! Гость | RSS

O NAS

Polska szkoła im. św. Królowej Jadwigi w Tbilisi zajmuje się edukacją- nauką, popularyzacją historii, kultury i języka polskiego.

Polska szkoła w Tbilisi, założona w 1998 roku z inicjatywy Małgorzaty Pawlak.

Wychowujemy dzieci polskiego pochodzenia według Polskich tradycji, obecnie uczy się tutaj około 180 dzieci. Działalność nasza jest bardzo zróżnicowana, oprócz tradycyjnych lekcji, nauki języka, dzieci mogą także rozwijać się artystycznie. Przy szkole istnieje zespół taneczny i chór „Orlęta”, który wielokrotnie brał udział w festiwalu pieśni i tańca w Tbilisi- w 2008 roku zajął pierwsze miejsce. Występował też na festiwalu pieśni i tańca w Erewaniu.

Dzieci należą również do zespołu artystycznego „Melpomena”- wystawiają spektakle w języku polskim o kulturze i historii polski np. o życiu F. Chopina, A. Mickiewicza. Co roku też występują w tradycyjnych polskich jasełkach.

Odnosimy też sukcesy poza Gruzją od 2007 roku bierzemy udział w konkursie recytatorskim im. Adama Mickiewicza dla Polaków z zagranicy w Białymstoku. W 2008 roku przedstawiciele naszej szkoły zajęli drugie miejsce, a w 2009 roku pierwsze.

Organizujemy wystawy prac artystycznych dzieci, akcje charytatywne.

Podczas wakacji uczniowie mogą odpoczywać na koloniach letnich nad Morzem Czarnym, podczas których dzieci uczą się języka polskiego i poznają historię i kulturę polską, oraz szukają polskich śladów w Gruzji.

Uczniowie wyjeżdżają też na kolonie letnie organizowane przez „Wspólnotę Polską” w Polsce.

W 2010 roku w ramach projektu „Pamiętamy naszych przodków” dzieci z polskiej szkoły wraz z wolontariuszami i Ambasadą RP uporządkowały kilkadziesiąt  takich mogił.

Przy szkole wydawany jest kwartalnik "Kaukaska Polonia", w którym zamieszczane są informacje na temat współczesnej Polski, a także o znanych Polakach oraz Gruzinach, związanych z naszym krajem.

Funkcję dyrektora szkoły pełni Pani Nukri Gabunia.

KALENDARIUM
«  Marzec 2024  »